Dalyan Apart – Karaca Apart – Dalyan Apartları – Dalyan Ucuz Ve Kaliteli Tatil – Karaca Apart Aktiviteleri : Caretta Caretta, Kaya Mezarları, İztuzu Plajı, Tekne Gezileri, Turlar, Rafting, Nil Kaplumbağa Turları, kaunos antik kenti,12 adalar tekne turu, Sultaniye Kaplıcaları, ekincik koyu, sarıgerme plaj aktiviteleriDalyan

Dalyan Turları

Yazim Pazartesi, Ağustos 30, 2010 Yazan

http://www.karacaaparts.com/Untitled-1.png

Dalyan Turları
Dalyan’da hayat su ile özdeşleşmiştir. Yakın zamana kadar, yaşam tamamen tekne üzerinde idi. Düğünler, konvoy halinde giden tekneler üzerinde yapılırdı. Satılacak mallar, pazarlara tekne ile götürülür, ihtiyaçlar alınıp getirilirdi.

‘İmamın kayığı’ deyimini duymuşsunuzdur. Dalyan’da gerçekten imamın kayığı var. Çünkü mezarlık karşı kıyıda. Dalyan’da çoğunluğu tekneyle görülecek o kadar çok yer var ki, seçmekte güçlük çekebilirsiniz.

Dalyan, 1990’lı yıllara kadar sadece tiryakisi olan az sayıda yabancı tarafından biliniyordu. Gizli kalabilmesinin bir nedeni de Marmaris ile Fethiye arasındaki yoldan 12 kilometre içerde olmasıydı. Çevredeki turistik yörelerden Dalyan’a düzenlenen günlük turlar ve Caretta-Caretta deniz kaplumbağaları ile tanındı. Şimdi ise günlük turlar tersine döndü. Tatile çıkanlar, beton yığını haline gelmiş, geceleri gürültüden uyunamayan ünlü turizm merkezleri yerine Dalyan’da huzur içinde uyuyor, isterlerse oralara gezmeye gidiyor. Çünkü Dalyan, pek çok turizm merkezinin yakınında bulunuyor.

Dalyan içinde her gün çok çeşitli turlar düzenleniyor. Bunun yanısıra çevreye de günübirlik turlar düzenleniyor. Sizlere Dalyan’da kaldığınız sürece katılabileceğiniz gezi ve turlardan önerebileceklerimizden bazıları şunlar:

TAM TUR

Dalyan’da kısa süreli kalanların, ya da ilk günlerde Dalyan’ı tanımak isteyenlerin katıldığı tur. Yemekli, ya da yemeksiz olan bu tur, saat 10.30 civarında iskeleden başlıyor. Bu tura katılanlar, kısa sürelerle çamur banyolarını, Kaunos harabelerini, deltayı, İztuzu Plajı’nı ziyaret ediyor, gölde kısa bir gezi yapabiliyor.

12 ADA TURU

Bu turu Dalyan’a gelen herkese öneriyoruz. Bütün dünyadan ünlülerin yatlarla gelip günler boyu yaşadıkları 12 adaları mutlaka görün. Bu tur, Dalaman ile Göcek arasındaki nefis koyları ve adaları kapsıyor. Çamların denize kadar indiği bu cennet köşede mavinin ve yeşilin her tonunu doyasıya izleyebiliyorsunuz. Öğle yemeği teknede veriliyor. Paletlerinizi, şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın. Bu turlara 2 şekilde katılabilirsiniz. Dalyan’daki seyehat acentalarından birinden satın alırsanız, sizi kaldığınız yerden sabah alıp, akşam geri getirirler. İkinci yol ise özel aracınızla Göcek’e kadar gidebilirsiniz. İskeleden katılabilirsiniz. Burada önerebileceğimiz bir kaptan da var: ‘Emek’ teknesinin sahibi emekli astsubay Seyfi Togo…

KÖYCEĞİZ TURU

Pazartesi günlerinin tekneyle Köyceğiz pazarına gidiliyor. Çevre köylerde yaşayanlar kendi ürettikleri yiyecekleri de satıyorlar. Dönüşte gölde yüzülüyor ve Sultaniye Kaplıcaları ziyaret ediliyor. Tur Dalyan iskelesinden başlıyor..

EKİNCİK

Yatlar için doğal bir liman olan Ekincik’e düzenlenen turlar, hem zevkli, hem de eğlendirici oluyor. Dalyanağzı boğazından çıkınca rota sağa çevriliyor. Önce, suyu kristal berraklığında olan Mavi Mağara’da mola veriliyor. Burada yüzüldükten sonra Ekincik’e hareket ediliyor. Öğle yemeği teknede yeniyor. Bol bol yüzülüyor. Paletlerinizi, şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almanız tavsiye edilir. Tur Dalyan iskelesinden başlıyor.

BACARDİ VE AŞI KOYLARI

Dalyan’ın Doğu sahillerinde bulunan Bakardi ve Aşı koyları, dinlenmek için mükemmel yerlerdir. Tekne ile Dalyanağzı’ndan çıkıldıktan sonra sola dönülüyor. Burada gözlerden uzak el değmemiş doğada doyasıya yüzebilirsiniz. Paletlerinizi, şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almanız tavsiye edilir. Tur Dalyan iskelesinden başlıyor.

MEHTAP TURLARI

Özellikle mehtaplı gecelerde düzenlenen tekne turlarında bol bol eğlence var. Akşam yemeği müzik eşliğinde teknede yeniyor. Genellikle gölde yapılan bu turlarda, isterseniz yüzebiliyorsunuz da. Tur Dalyan iskelesinden başlıyor.

YUVARLAKÇAY

Kayaların arasından 7 noktadan kaynayan buz gibi soğuk su, çay oluşturarak Köyceğiz Gölü’ne akıyor. Yöre halkı, Yuvarlakçay üzerine kurdukları tahta platformları restoran olarak işletiyor. Bunlardan bazıları konuklarına ikram ettikleri alabalıkları kendileri üretiyor. Alabalık ve tandıra doyum olmuyor. Salatalarda da yörenin zeytinlerinden üretilen saf zeytinyağ kullanılıyor. Fiyatlar da hesaplı. Özel aracınızla gidebilirsiniz. Akşamları Dalyan PTT’sin yanından minibüs de kalkıyor.

LEYLEK KOLONİSİ

Dalyan, tam bir kuş cennetidir. Tam 154 tür kuşun ya sürekli yaşadığı, ya da belirli dönemlerde konakladığı belirlenmiştir. Son 10 yıldır yörede avcılığın yasaklanmasıyla kuşların sayısında artış gözlemlenmektedir. Pek çok yabancı kuş gözlemcisi, sadece kuşları görebilmek için Dalyan’ın konuğu olmaktadır. Bir leylek kolonisi de yazları Dalyan’ın konuğu olmaktadır. Dalyan’ın her yerinde ağaçlarda görebileceğiniz leylekler, Ortaca’dan Dalyan’a gelirken Kemaliye ile Okçular köyleri arasında yola yakın bir bölgede yoğun olarak görülmektedir. Burada son yıllarda bir restoran da kurulmuştur. Yemeğinizi yerken leylekleri doyasıya izleyebilirsiniz. Özel aracınızla ya da Dalyan-Ortaca arasında çalışan minibüs ve otobüslerle gidebilirsiniz.

GÜNLÜK AĞAÇLARI

Dünyada sadece 2 yerde yetişen ‘Günlük’ ağaçlarını da Dalyan’da görebilirsiniz. Latince adı ‘Liquid Amber’ olan bu çok değerli ağaçlar, resmi kayıtlarda ‘Sığla’ olarak geçiyor. Halk arasındaki adları ise ‘Günlük’ Türkiye’de sadece Köyceğiz Gölü çevresinde yetişen ve koruma altında olan bu ağaçlar, Dalyan’ın içinde de görülebilir. Bu ağaçların yağı kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılmaktadır. Yaşlılarımızın evlerinde kullandıkları tütsü de bu ağaçların kabuklarından elde edilir. Bu ağaçlar o derece değerlidir ki,  Kanada, bayrağında bu bitkinin yaprağını kullanmıştır. Dalyan Belediyesi Günlük Piknik Alanı’nda 2003 yılında bir restoran açtı. Mis gibi kokan bu restoranda günlük ağaçlarını yakından tanıyabilir ve yemeğinizi çok ucuza yiyebilirsiniz.

ŞELALE

Toparlar Köyü yakınındaki küçük bir şelale bulunmaktadır. Çevresi serin olan bu şelalede yüzme imkanı da var. Yakınında Günlük ağaçları altında restoran ve kafeteryalar bulunuyor. Şelaleyi Dalyan’a gelmeden önce de görebilirsiniz. Muğla veya Marmaris yönünden Dalyan’a gelirken, Döğüşbelen Köyü’nü geçince Toparlar’a gelmeden hemen sol tarafta.

ÖLÜDENİZ VE SAKLIKENT

Dünyaca ünlü Ölüdeniz, Dalyan’a sadece bir saat uzaklıkta. Aynı gün Fethiye Müzesi ile 1924 mübadelesinde boşaltılan ve günümüzde Türk-Yunan Dostluk Köyü projesi uygulanacak olan ilginç bir yer olan Kayaköy’ü de gezebilirsiniz. Saklıkent ise yakın zamanda varlığından haberdar olunan dağlar arasında 25 kilometrelik bir vadi. Girişi kayalardan fışkıran sularla kapatılmış ilginç bir yer. Aynı zamanda Tlos Antik Kenti’ni de gezebilirsiniz.

Sadece Ölüdeniz’i görmek isterseniz, turlara katılmanıza gerek yok. Sabahları Dalyan PTT’si yanından Fethiye’ye minibüs kalkıyor. İndiğiniz yerden Ölüdeniz minibüsüne binerek 10-15 dakikada ulaşırsınız. Bu gezilerin tamamını özel aracınızla yapabilirsiniz.

MARMARİS

Dalyan’da tatiliniz geçirirken Marmaris ve İçmeleri de görebilirsiniz. Bunun için minibüs veya tekneyi tercih edebilirsiniz. Minibüsler Dalyan PTT’si yanından, tekneler iskeleden veya ilköğretim okulunun arkasından hareket ediyor.

Bunların dışında daha pek çok çevre gezisi yapabilirsiniz. Fethiye, Marmaris ve Muğla’ya Dalyan’dan minibüs seferleri yapılıyor. Pazartesileri Köyceğiz’de, cumaları Ortaca’da, cumartesileri Dalyan’da kurulan pazarlarda yöresel dokumalar ilginizi çekebilir. Olta balıkçılığı, bisiklet, yürüyüş, kuş gözleme, resim yapmak, fotoğrafçılık gibi hobileriniz varsa, Dalyan’da mutlu olacaksınız. Dağlardan, ormanlardan hoşlanırsanız, jeep safarilerin her türlüsü sizi bekliyor.

http://www.karacaaparts.com/Untitled-1.png

Bir Yorum
    • Dalyanda turlara katılmak, egeyi yeniden keşfetmek demektir, çünkü sahili 7.5km’dir.dalyana gelen buraların gizemini görüp, bilgisinin artması, doğanın, denizin ve tabiatın cömertliğini, buraların tarihini ve kültürünü, gelmiş geçmiş çeşitli uygarlıkların öykülerini görmek ve yaşamak dalyana olan tiryakiliği bir kat daha artırmaktır. Evet dalyanda tatil böyle birşeydir. Gelin görün ve yaşayın tabiiki karacaapartta

Sende Yorum Yapabilirsin
Adiniz ↓
E-Mail ↓
Web Siteniz ↓
Sende Dusunceni Paylas ↓
Izin verilen taglar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Online Rezervasyon Select Language/Dil Secimi
Bize Katilin
Sitemizle ilgili Haberleri Ve Yenilikleri RSS ile Takip Edin. Subscribe butonuna basin.
Dalyan Video
Kategorilerimiz
Son Haberler
Galeri